Gitár – vagy amit akartok

Fórum kezdőoldal Fórumok Gitározás Gitár – vagy amit akartok

Ennek a témakörnek tartalma 11,634 hozzászólás, 108 résztvevő. Utolsó frissítés:  Dye 6 napja telt el.

15 bejegyzés megtekintése - 7,051-7,065 / 11,635
  • Szerző
    Bejegyzés
  • #4871

    Lovely Rita
    Felhasználó

    Bushido Amikor én vettem a gitáromat, a pasas aki eladta nekiállt okoskodni, hogy ezek a húrok nem lány kezeknek valók, meg, hogy túl vastagok és cseréljem le, mert nem fogok tudni játszani rajta. Aztán valahogy mégiscsak sikerült! És nagyon szeretem, mert gyönyörű hangja van ezekkel a húrokkal.

    Mindenki
    Kiderült, hogy Hendrix mégis feldolgozta a Sunshine of Your Love-t!
    Épp Hendrix vinyleket tanulmányoztam, amikor feltünt, hogy az egyik koncert-lemezen szerepel a számok között, és lőn, télleg előadta többször is, szerintem érdemes szétnézni a változatok közt.Mondjuk furcsa is lett volna, ha kihagy egy ilyen számot!

    És még egy jó kis feldolgozás Jimitől:

    Hamarosan nekünk az együttessel is lesz felvállalható minőségű felvételünk! 🙂

    #4870

    Francois
    Felhasználó

    Strattila! Én ugyan egészen másként készítettem videókat (először külön felvettem a hangot az Audacity-vel, majd arra, ahhoz képekből készítettem képsorozatot feliratokkal), azért elmondom, hogy mivel mezei Vindózos vagyok, ezért a létező legegyszerűbb módon a Vindóz (Lájv) Múvi Mékör-t használtam. Egészen biztosan van annál jobb program is, ám nekem teljesen megfelelt. S abban a legvégén, amikor úgymond késznek nyilvánítod a videót, akkor kiválaszthatod, hogy hova, mire, mihez akarod a formátumot, és aszerint tudod kiválasztani a Neked tetszőt, szükségeset.

    #4869

    Dye
    Moderátor

    .. köszi cadam, hogy kisegítettél, kicsit elkalandoztam másfelé…
    .
    .. Datolya… csak annyit tennék hozzá, hogy az agy sok mindent “kiegészít”, vagy pótol.
    Ha szól egy nóta, megy a C-F-G akkord-hármas, az agy automatikusan “érzi” a C-dúrt, még a g-hang nélkül is.
    Ne kérdezd miért van ez, sok tanulmány foglalkozik az agy hallás- vagy látás-kiegészítő adottságával, ami az afrikai szavannákon történt felegyenesedésünk óta segít vagy gátol az észlelésben.
    A jó bűvészek is ezt az atavizmust használják ki.

    #4868

    Bogaar
    Adminisztrátor

    MajnikLaci, Laci bácsi lemezboltjában én is vásároltam nem is olyan régen.

    #4867

    cadam
    Felhasználó

    Így van, Datolya.
    A gitár hangolásából fakadóan sok hasonló kompromisszumra kényszerülünk. Rögtön ott a hangok sorrendje az akkordon belül. A gitáron nagyon ritkán tudjuk skála szerinti sorban lefogni az akkordok hangjait, szinte mindig valamilyen fordítást használunk, némelyik hang többször is megszólal, némelyik meg egyszer sem, mint a tárgyalt C7 esetében a G.

    #4866

    Datolya
    Felhasználó

    cadam köszönöm szépen a részletes választ!
    Igen,az akkord építkezésekkel tisztában vagyok,ezeket még a kezdeteknél kibányásztam és áttanulmányoztam a netről,és értem is hogy mire akarsz kilyukadni.Azért is tettem fel a kérdésem mert a “hetes” vagyis szeptim akkordokat tanulmányozva észrevettem az eltérést a C7 és a többi “hetes” közt.
    Pl. D7-nél ugye van a D-Fisz-A-C (azaz alaphang-dúrterc-kvint-kisszeptim) vagy G7-nél G-H-D-F szintén ugyanígy,vagy H7-nél H-Disz-Fisz-A…stb. stb… Szóval amiket eddig megtanultam “hetes” akkordok mind 4-es hangzatok,kivétel a C7.
    Tehát akkor ha jól értem a C7-akkordnál (alaphelyzetben) a G hang,vagyis a kvint a gitár (sztenderd) hangolásából adódóan marad ki? Magyarán mondva,egyszerűen nem tudunk alaphelyzetben G hangot megszólaltatni ez esetben?

    #4865

    cadam
    Felhasználó

    Datolya, bár nem engem kérdeztél, de…
    Kicsit távolabbról kezdem.
    Egy akkord minimálisan három hangból áll. Dúrakkord esetében ezek: alaphang + nagyterc + kvint. C-dúrnál így alakul a dolog: C + E + G. Mollakkordnál pedig: alaphang + kisterc + kvint, a c-moll így néz ki: C + Esz + G. Láthatod, hogy a terc adja az eltérést, vagyis ebből a szempontból a kvint (esetünkben a G hang) közömbös, a meghatározó hangok az alaphang és a terc.
    Namost.
    Gitáron a C7 szokásos lefogásánál nem szól a G hang, mivel úgy a legkényelmesebb, ha a G-húron fogod le a hetes hangot, a B-t. Nem nagy a baj, mert a jelleget adó hangok mind megvannak, a G hiányát elviseljük. Sokkal furcsább lenne E hang nélkül, mert akkor egy kvintes C + G hangzatra menne rá a hetes hang, a B, és egy amolyan “közömbös szeptim” jönne létre.
    Itt a C a fontos, mert attól lesz C (ez hülyén hangzik, de talán érted, mit akarok mondani, hehe…), aztán az E, mert attól lesz dúr, és a B, mert attól lesz szeptim.
    Vannak persze olyan fogások, ahol mind a négy hang megszólal, próbáld kis pl. a barrés C7-eket.

    #4864

    Datolya
    Felhasználó

    Dye a c7 akkordban miért nincs benne a G hang?

    #4863

    Strattila
    Felhasználó

    Szevasztok!

    Köszi a tippeket az Audacity-hez, el is készült a felvétel….ami sztem nem is lett (annyira) rossz…

    Most azt szeretném kérdezni, hogy Youtube videók készítéséhez ti milyen szoftvereket szoktatok használni a vágáshoz. Plusz az egész folyamat nagyjából hogy néz ki. Először felveszem ugye a webkam-mel (nekem logitech c920 van) + mikrofonnal ami Blue Yeti. (továbbra is akusztikus gitárt használok) Ezt milyen formátumba rögzítsem? Aztán ugye beimportálom vmilyen vágó progiba (ami lehetőleg nem az Adobe elements vagy premiere, vagy Final cut mert nem Almám van…). Itt miket szoktatok a vágáson kívül többnyire végezni? Aztán milyen formátumba exportáljam? Itt is kellenek extra pluginok mint az Audacitinél?

    Köszi szépen előre is:)!

    Strattila

    #4862

    MajnikLaci
    Adminisztrátor

    …Francois…
    Egy óvatlan pillanatban…
    Laci Bácsi Lemezboltjában készült… van sok lemez, bár mostanában nem voltam…

    #4859

    Francois
    Felhasználó

    No, lám csak, ki szerepel eme “bakelites” cikk címfotóján?!?

    Mai évforduló.

    Halmos Béla-kötet.

    #4858

    csabrix
    Felhasználó

    Vagy egy kínai gitárt nevez el Lennonnak, és még a képmását is rányomatják… 🙂

    #4857

    MajnikLaci
    Adminisztrátor

    …Dye…
    Ha lenne Lennon nevű Vodka, akkor visszaszoknék a vedelésre…

    Amit meg Jézussal kapcsolatban írsz… az teljesen igaz, nem fejtegetem …

    #4856

    Dye
    Moderátor

    Zoli… átnyomtam az emiledre az oktató CD-k anyagát mp3-ban.
    .
    Bushido… Max. 11-esre ugorj, az vastagítja a basszust.
    Sok húrtípus van, próbára a sima Light Ernie Ball 11-es bronzot tedd föl.
    Asszem anno nem állítottam a nyakadon, hagyd úgy a gyári állásban, meglátod, hogy érzed.
    Ha túl kemény, egy negyed vagy két negyed fordulattal picit közelebb húzhatod a húrokat a bundokhoz, amíg nem zörög a bass.
    .
    MajnikLaci … Hiába védeti le a lotyó a Lennon nevet, max. eladja egy vodkagyárnak brand-nek, mint Kalasnyikov vagy Gorbacsov …
    Persze… Jézus neve sincs levédve, nem is tud tiltakozni a neve alatt elkövetett millió gazság ellen…

    #4855

    Francois
    Felhasználó

    Afro Bushido! Akkor legfeljebb egy hibrid húrkészletet rakj fel, amelyikben a magas húrok .010-es készletből vannak, a mélyek pedig .011-esből, lásd például ezt.

15 bejegyzés megtekintése - 7,051-7,065 / 11,635

Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.