Gitár – vagy amit akartok

Fórum kezdőoldal Fórumok Gitározás Gitár – vagy amit akartok

Ennek a témakörnek tartalma 11,634 hozzászólás, 108 résztvevő. Utolsó frissítés:  Dye 2 napja, 21 órája telt el.

15 bejegyzés megtekintése - 7,006-7,020 / 11,635
  • Szerző
    Bejegyzés
  • #4916

    superlac
    Felhasználó

    Dye ők régóta nagy kedvenceim jó zenéket írnak szerintem. Nekem eza kedvencem tőlük nem véletlenül.

    #4915

    csabrix
    Felhasználó

    Hello!

    Bocs, hogy kicsit félreviszem szálat, de érdekelne főként Dye véleménye, hogy ebből (binaurális hangok) mennyi lehet igaz? Szakirodalmat nem találtam még.

    #4914

    Dye
    Moderátor

    Most láttam a TV-ben egy a 60-as évekbe visszavágyó proli-bandát.
    Jó bluesosan énekel a csávó, a basszerosnak meg olyan Paul-os Höfnerje van…

    #4913

    Dye
    Moderátor

    MajnikLaci… bár Lennon roppantul lenézte a Bee Gees-t, aszonta, hogy ők “Amerika Nagy Nyavalygói”… talán irigyelte az elképesztően szívbemarkoló dallamvilágukat.
    Szabolcs (Sz9rényi) tényleg csodásan, elegánsan de diszkréten kitölti a finom bassz-futamokkal Hajnalka “lyukait”, persze…
    … a beat-rock hőskorában mindenki gitározott, és a legtöbb bandában kényszerből kellett valakinek bevállalnia a nem “frontemberesen mutatós” basszusgitárt.
    Így járt Paul McCartney is, és bebizonyította, hogy egy jó gitárosból lehet csak igazán szuper basszeros.
    Asszem Lovely Ritának adtuk ugyanezeket a basszus-tanácsokat…
    .
    Csak eszembe jutott, múltkor kérdezted, miért nem terjedt el nálunk az autoharp.
    Először is… nem létezett ilyen hangszer a boltokban, Mye-nak is egy müncheni srác hozta (Bródy pedal steel-jével és az én 5-string banjommal együtt.)
    Persze… ez nem lehetett volna igazi akadály, a nagyobb gond az volt, hogy az autoharpon 3-ujjas pickinggel kell játszani – hüvelyk-pengető, és fém pengető a mutatón és a középsőn).
    A Bojtorján szerzett még be egy elég gyatra, furnérosat, de többnyire csak lehúzogatták a háttérben…

    #4912

    MajnikLaci
    Adminisztrátor

    …Bushido…
    Dye itten megint roppantmód rátapintott…
    Egy basszusgitárosnak mindent tudnia kell a zenéről. Mind ritmikailag, mind harmóniai szempontból. Már volt itt téma ez régebben, de ezt nem lehet elégszer leírni.
    A basszusgitározást, a basszusgitárosokat lebecsülni a világ legnagyobb tévedése. Nélkülük semmi sincs.
    Igazat ír Dye, amikor a zongorát említi, én csak annyival toldanám meg, hogy minden, akármilyen hangszeresnek alapkövetelmény a zongorán való jártasság. Ott terül elibénk a zene.

    A basszusgitáros az atyaúristen…
    Már belinkeltem ide, de most másképp teszem ezt. Két rendkívül invenciózus basszusjáték… az egyik kitalálta, a másik meg észrevette és a saját képére formálta. Mindkét ember együttesének fő-agytrösztje…

    #4911

    Dye
    Moderátor

    Bushido… SOHA NEM LESZ JÓ BASSZEROS, aki nem tud 6-húroson játszani!
    Ha már zongorázott, akkor egy vagy két hónap alatt már keni-vágja a normál gitárt.
    Ha csak a különbasszusos- és a sétáló-basszusos fejezeteket megcsinálja, már készen áll a FÜLE és az AGYA, hogy hallja, milyen hangokkal kell- és szabad összekötni, alátámasztani az akkordmeneteket.
    Két hónap türelem és gitározás után jöhet egy mezei, 4-húros basszgitár, a boltokban talál könnyebbeket is.
    Nem mellesleg… egy társaságban senki nem fogja megkérni, hogy “basszerozzál már nekünk pár nótát!”

    #4910

    Afro Bushido
    Adminisztrátor

    Figyelem gitárszakertő fórumtársak!
    Kiskezű leányzónak (15 éves) keresek basszusgitárt (mellette akusztikuson is fog játszani). Ki mit ajánl? Honnan kezdődnek a jó basszgitárok? Milyen árra számitson a lány? Hány húros legyen a gitár?

    Mellékesen megkérdezem, hogy jó ötlet e az, hogy basszusgitározni akar, úgy hogy nem gitározott még soha? (Régebben zongorázott, tehát a zenélés nem ismeretlen fogalom számára.)

    #4909

    Bogaar
    Adminisztrátor

    Cseh Tamástól nekem a “Megyek az utcán lefelé” tetszik.

    #4908

    Coachman
    Felhasználó

    Hát… Datolya…. az ivás komoly munka nem lehet kihagyni egy napot sem ! 🙂

    #4907

    MajnikLaci
    Adminisztrátor

    Ó, yess Datolya… hogyne lenne ilyen…
    Rengeteget tudnék mesélni neked erről…
    Ezért nehéz meló ez…

    #4906

    Datolya
    Felhasználó

    Mitől lehet az hogy egyik nap átkozottul “jó” vagyok,váltások villámgyorsan mennek (persze csak alap akkordokkal c-g-a-d-e-h7-d7-g7-am-em…stb. stb.) semmi melléfogás,pengetés laza,jól eltalálva a kellő húrokat,barrék nem recsegnek ropognak… Aztán következő nap mintha benyomták volna a törlés gombot….mellé-mellé fogok akkordváltásnál (nem pont oda megy némelyik ujjam ahová kellene pl),belekapok sika közben a vastag E6 húrba…lassúak a váltások….? Vagy nálatok is van ez így?

    #4905

    Francois
    Felhasználó

    Dye! Tudom, hogy itt mellőzzük a politikát, ám ez qrva jó: a neten láttam egy óriásplakáton (gondolom, fotosoppingolva), hogy ha Magyarországra jössz, kötelező a szolfézs.

    Majnik Laci! Egyetértünk abban, amit írtál!
    De…
    Én hiszek az “örvény-elméletben”, amely szerint a történelem ismétlődései egy darabig egyre sűrűbben, és egyre komolyabb formában fordulnak elő (újra, meg újra), majd jön egy igazi “mélypont”, ami után finomodnak és elritkulnak (majd folyt. köv.). Ha ezt veszem alapul, akkor viszont egy ilyen Cseh Tamás kaliberű figura, egy szál gitárral akár a mai világban is működ(het)ne.

    Szerk.:
    Kerestem valamit pengetővel kapcsolatban. A Gúgli felhozott egy rakás találatot, köztük egy késes oldalt is. Kíváncsian kattintottam rá, ugyan miért kerülhetett a találatok közé, talán egy vékonyabb és hegyesebb késsel játszottak egy gitáron?!? Már majdnem az egész cikket végigolvastam, mire leesett, hogy a pengető lehet egy kés pengéjének a töve is: penge-tő. Fogtam a fejem… édes anyanyelvünk…

    #4904

    Holdviola
    Adminisztrátor

    Dye köszönöm szépen, elég bonyolultan hangzik, de azért kísérletezgetek.
    Igen, ezek a dalok igazán Cseh Tamás előadásában az igaziak.

    #4903

    MajnikLaci
    Adminisztrátor

    …Áhhh… Dye… Francois… félreértettetek! Mégiscsak kénytelen vagyok rátok zúdítani az ömlengést…

    Cseh Tamás számomra olyan, mint Dylan… vagy nem is tudom… abból a szempontból mindenképpen, hogy tökéletesen tisztán fel tudja mutatni a dal fogalmát. És ez aze egyik legfontosabb szempont, amiért én a zenét oly csodálatosnak tartom.
    Cseh Tamásra sosem tekintettem zenészként – mert eszembe sem jutott. Ezt sokan nem értik a felfogásomban… nem értik, például, hogy hogyan lehetek elájulva Cseh Tamás Antoine és Desiree című lemezétől, és John Coltrane legelvontabb free lemezétől egyszerre.
    Mindent a helyén kell kezelni… és így nem fosztjuk meg saját magunkat egy csomó remek dologtól, érzéstől…

    Francois: igen, persze, Cseh Tamás dalai ma is élnek – ez azt jelenti, hogy nagyon jók. Viszont egy ilyen Cseh Tamás kaliberű figura, egy szál gitárral a mai világban nem működne. Ezek a dalok – általa előadva még működnek – de ezt mégegyszer megismételni nem lehet. Bár… lehet, hogy igazad van és meg lehet ismételni… de szerintem ahhoz sok időnek kell eltelnie. Nem tudom…

    …Dye…
    Az autoharppal kapcsolatban csak azt nem értem, hogy miért nem használták többen. Baromi nagy szám az a hangszer. Sajnos csak akkor egyszer láttam, amikor Ti mutattátok. Az Ohioban is marha jól szól – természetesen jó döntés volt Mye-től, hogy javasolta a hangszerelésbe. A Lila Fecskében is nagyot szól…

    #4902

    Dye
    Moderátor

    Holdviola… azért az egyszerűbb pengetést írtam, mert a Tamás-féle elég gyors hüvelykezést igényel.
    Lefog egy G-dúrt, és hüvelykkel nyomja a 3/4-es E3-D0-D0 / E3-D0-D0 /… stb basszusokat.
    MINDEN BASSZUS UTÁN bepenget mutatóval egy gy üres G0-t, vagy hozzá még középsővel egy H0-t, aztán E-mollban is ugyanígy ugrál az E0-D2-D2 /E0-D2-D2 basszokkal, és akcidentálisan minden bass után penget M-K-val, de még a gyűrűst is bevonhatod.
    Ez így magában is rohadt gyors, no meg még énekelni is kéne hozzá,…. ugye-.-..
    .
    MajnikLaci… mint zenész, hiába ágálsz CsT ellen, soha, senki nem fog megérteni… én csak tudom…
    Említetted az Ohio-nkban az autoharpot, ezt csak később pengette rá Mye egy szabad sávra, mert aszonta – és ismét igaza volt – hogy a felétől már dögunalmas az egész, kéne fölülre valami csilingelő töltelék, hogy felüdüljön a fül.

15 bejegyzés megtekintése - 7,006-7,020 / 11,635

Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.