Gitár – vagy amit akartok

Fórum kezdőoldal Fórumok Gitározás Gitár – vagy amit akartok

Ennek a témakörnek tartalma 11,664 hozzászólás, 108 résztvevő. Utolsó frissítés:  Dye 2 órája, 41 perc telt el.

15 bejegyzés megtekintése - 1,741-1,755 / 11,665
  • Szerző
    Bejegyzés
  • #11810

    eszje
    Adminisztrátor

    Egy ismerősömet is toborozták az X-Faktorba. Ő annyit mondott: bocs, rengeteg dolgom van, nem tudom elvállalni a mentorkodást.

    #11809

    Dye
    Moderátor

    Datolya .. bocs, csak most vettem észre a végtelenül elszomorító, XFattoros linkelésedet.
    Alapi … meg a Berki … az ügyintézők meg hiphopra mulatoznak.
    Velünk ugyanez volt. Vagy 5 éve idecsörgött egy hadarva csivitelő, magabiztos hangú csajszi, hogy menjünk a khirráji tévé vidám, reggeli műsorába.
    Azzal kezdte, hogy: “Dobos András és Musztai Beáta telefonja?”
    Kérdeztem, hogy miről kellene beszélni, és hogy tudja-e, hogy mi mit csinálunk egyáltalán.
    Hallgatott majd aszonta: “… ööö… ez nincs ideírva…”
    Mondtam, hogy mindketten eltörtük a lábunkat, nem tudunk menni … azóta se vállalunk sehová, semmilyen ilyen … “felhőtlen reggeli viháncolást”…
    Ambivalens érzése van azért az embernek. Bármekkora gagyi is lett műsor, azért csak előkerült pár csoda hang, akik azóta nem uborkát szednek, hanem videókat csinálnak, koncerteznek, mint az a pici, molett, böndör-hajú kiscsaj Romániából.
    No meg … Berki tamás … ő télleg TANÁR, ő tudna segíteni, és látná az első hangoknál, hogy … sz&rból nem lehet aranyat csinálni.
    De ott a bökkkenő … az átlag nézőnk eleb kell, foggalmuk nincs, ki az a Berki …
    Valami haszna csak van… de … mikor hallja az ember a mentor-házas visításokat, valahogy … egyetlen sincs, aki miatt felállna a szőr…

    Chapsy … Nemrég halt meg Kálmán László, akinek a kivételes gondolkodású Nádasdy Ádámmal közös, nyelvművelő műsorát mindig hallgattuk. Sokszor még mi is felháborodtunk, mennyire megengedőek ők a tájnyelvi beszéddel szemben.
    Még a vörös posztónak számító suk-süközést is elfogadták, hiszen aszongyák, hogy nagy területeken ez a köznyelv, és a Nép dönti el, hogy mi a helyes és mi nem.
    Persze … utáljuk, hogy szinte minden médiában elhagyják már a beszélők az “n” betűt, és ban-ben helyett elterjedt a “ba-be”. Mit szólna egy angol vagy egy angoltanár, ha az életben vagy egy nyelvvizsgán “in the room” helyett “to the room”-ot használna valaki?
    Mindenesetre … igazad van abban, hogy ezek a “gránitba-betonbe foglalt” helyesírási-nyelvhelyességi szabályzatok nem tudják rávenni a Népet, hogy “szabályosan” beszéljenek, hiszen úgy nőnek föl, hogy az egész falu és a szomszédos falvakban is “úgy” beszélnek. Nekik ez a köznyelv, nem az Akadémia által rögzített … valami.
    Tudom, már írtam itt azt a sztorit, de nagyon jellemző a kőbe vésett szabályzatok időnkénti változtatására.
    Ádámunk 4 éves korában a fejébe vette, hogy olvasni akar, idegesítette minden, amit más tud, ő meg nem.
    Falta a könyveket már általánosban is, viszont a mi könyveink egy része régi kiadás – 50-es évek, vagy korábbi -, így az ő agyában az akkori szabályok rögzültek “helyesnek”.
    A kerületi helyesírási versenyen ezzel bukott ki, hiszen ő még úgy látta, hogy a “dz”, a “dzs” nem egy hangzó, így úgy választotta el, hogy “mad-zag”. Így látta a régi Verne meg Jókai könyvekben.
    Szigligeten az Alkotóházban nyaraltunk, a sok Nagy Írónak előhozakodott ezzel a dz-vel Ádám.
    Fura módon nagy vita kerekedett, aztán a napi focizásból izzadtan beesett Esterházy Péter azt mondta: “Én úgy választanám el, hogy “spár-ga”. Nagy röhögés volt persze.
    Most akkor … be kell zúznunk a régi könyveket? Mindent ki kell adni újra, hogy “helyes” legyen?
    Az egybe- vagy külön íráson is sokat vitatkozott a Kálmán-Nádasdy duó, aztán megállapították, hogy ha kétségeink vannak, használjunk kötőjelet, pl. “gitár-kápó”.
    Érdekes pl., hogy dcsabi a kötőjeles megoldás helyett szinte mindent külön ír, neki ez a biztonságos.
    Tudom, tanult kolléga kijavítana, hiszen ő üzletszerűen foglalkozik korrektúrákkal. Mikor idetettük nektek kijavításra az új Gitiskola oldalakat emailben küldött olyan elképesztő korrektúrát, hogy csak kapkodtuk a fejünket.
    Ki a fene figyel oda, hogy mikor kell rövid- vagy hosszú kötőjelet használni ?!
    Pedig … ebbe még a wikipédiás lektor-mentorunk is rendszeresen belekötött nemrég.
    A lényag az, hogy a magyar nyelv nagyon kiforratlan. 100 év szinte semmi, márpedig csak a 20. század elején, a Nagy Háború után buzgott fel a nemzeti érzés a nyelvvel kapcsolatban is.
    Még a 20. század legelején is felháborodva tiltakoztak a professzorok, hogy “képtelenség magyarul tanítani az egyetemeken!”
    Addig ugyanis a magyar nyelvű, “elemi” iskola után már a latin volt az oktatás nyelve a híres kollégiumokban, a felsőoktatásban.
    Az entellektüel úri osztály pedig németül beszélt a bálokon, a hivatalos ügyek tárgylása közben.
    Főleg Pest-Budán több volt a német nyelvű polgár, mint a magyar. Arany írja Pestről: “„Az utcán por, bűz, német szó, piszok”
    UFF! OFF!
    Még írnék Nádasdyról, az ő Shakespeare-jéről … baromira érdekes… de visszafogom magam.

    #11808

    Chapsy
    Felhasználó

    Dye, most nagyon gonosz leszek, de hát mint a skorpió és a béka meséjében, “ilyen a természetem”. Egybeírás, különírás egybe. de nagyon helyesen a nyitvatartás is. Ha Holdviola az ókorban, akkor én az őskorban tudtam helyesen írni. Svájcban élő bátyám heti szinten bombáz kérdésekkel, és csak úgy tudok válaszolni, hogy “a 12. kiadás szerint […] de amúgy nekem ez nem tetszik”. Legutóbb az advent-ádvent volt a kérdés, ugye írásban csak advent, mondani meg ahogy tetszik. Én a postát ejtem póstának. Csúnya, hogy az Ír-sziget kétharmad akkora, mint a mai Magyarország, és ott van helye dialektusoknak, nálunk meg bő 150 éve eldöntötték, hogy a pesti beszéd az irodalmi magyar, minden más eretnekség.
    A kéretlen okításért cserébe itt egy Suzanne Vega – Gypsy feldolgozás. Lehet, volt már korábban, de számomra elképesztő, hogy plectrummal tolja azt a srác, amit normális emberek három ujjal képesek reprodukálni.

    #11807

    Dye
    Moderátor

    Én is kitöröltem a megjegyzést ,,, különben…
    Az egybe írás, külön írás egy kemény dió. Mikor, mi számít EGY FOGALOMNAK.
    Itt van kitéve az asztalra a Zakadémiai Hejesírási link, általában csekkoljuk a dolgokat, de sok mindennel nem értünk egyet, így csakazértis egybe írjuk, hogy “postásbácsi” meg hogy “nyitvatartás” …
    .
    Tudom, szereted az ír zenét, itt van neked egy kis progesszív jig – két kedvenc előadóval.
    Mindig irigyeltük az USÁ-t, hogy mennyi jó hangszeres hölgy van … nálunk még gitározni is alig tud pár…
    .

    #11806

    Holdviola
    Adminisztrátor

    Köszi, javítottam 🙂 Még régen, általánosban lettem 2. egy versenyen valamikor az ókorban, azóta sokat romlott a tudásom.

    #11805

    Dye
    Moderátor

    Holdviola … de jó, hogy ezt írtad … úgyis megkapom itten, hogy a grafomániámmal széttrollkodom offokkal a Fórumot…
    Aranykor … az tény, hogy csórók voltunk, de nem utáltuk egymást …
    Úgy tűnik … vannak a történelemben ilyen fontos, sok mindent megváltoztató évtizedek …
    Pl. a 20-as évek … mindig háború után … egyenjogúság… jazz … meg ilyenek …
    Ja… meg eltörölték a gimikben a kötelező egyenruhát-egyensapkát !!!

    #11804

    Holdviola
    Adminisztrátor

    Dye olyan jó ezeket a visszaemlékezéseket olvasni, aranykor lehetett.

    #11803

    Dye
    Moderátor

    Maxi … látod?! Az ifjak – mint Chapsy – mernek neveket is ideírni. 🙂
    A “villámkezű” zongorista nem az a szépfiú, akit Kínában szétszednek a rajongók, itt meg bazi, színes-szagos koncertekre gyűjti össze a kultúrát ezzel letudni vágyó félművelt tömegeket a méregdrága plakátokkal? (hudehosszúmondat…)
    Nem jut eszembe a neve…
    A hegedűs, akire gondolsz, asszem az, aki már emigrált Dubaiba, meg jégen állva hegedült … neki sem jut eszembe a neve, de a Chapsy által említett Mága Elvtárs, a díszcigány”, hihetetlen pénzeket kap.

    Chapsy … az összehasonlításod a felülmúlhatatlanul kedves, minden műfajban 100%-os Katicával egy nagyon jó párhuzam.
    Sznobok mindig voltak. Legkedvesebb orvos-házaspár ismerősünk vagyonokat költött arra, hogy élőben lássák “A három tenor” show-műsorát, pedig ők éppen aprópénzre váltották az opera műfaját.
    Nem hajlandó elismerni a “szomorú-zene”, hogy a több száz éves opera-slágerek ugyanolyan súlyban mérhetők mint a mai listás popdalok.
    A Nagy Slágergyáros Verdi vagy Mozart áriái külön, kivéve a környezetből … és le van tudva a kultúra.
    Nem is tudtuk, hogy Csobot Adélka énekel is … kimarad valahogy … Mi őt már csak egy kedvesen (néha már “too much of good”) viháncolós celebként ismerjük.
    Persze, mindig van egy szűk értelmiségi réteg, akiknek megmarad egy színvonalas klubélet, ahol kiváló zenészek, előadók viszik tovább a pislákoló fáklyát.
    Igen, az Xfattor már az alja lett. A mi időnkben ott volt ugye a Táncdalfesztivál, ami ELŐTT egy nagyon erős szűrőn mentek keresztül az előadók.
    Aztán kiállt Kovács Kati, megremegtette a falakat a “Nem leszek a játékszered” c. dallal … meg milyen szívszaggatóan énekelte Zalatnay, hogy “Hol jár az eszem”.
    Ez most nem nosztalgiázás, hiszen anno csak a már éppen hogy legalizált beat-zenekarok miatt néztünk ilyen műsorokat, de most belenéztünk nagy merészen a válogatóba … hát … az énekesek zöménél már csak a zsűri hebegő-habogó értékelései voltak zsengébbek.
    Akkor is voltak ilyen helyek, ahol a hivatalosan futó “táncdal” helyett beatet lehtett hallgatni.
    A Metró-gagyira csak azok jártak, akik a klubjuk közelében laktak, az Omega közönsége meg ugyanolyan színvonalú volt mint ma… khm … sorry …
    Nekünk mázlink volt, hogy szombatonként az “én kolesemben(somban)” az Illés nyomta, szerdánként meg alternatív rock-bandák zenéltek a Vári Klubban. Volt jazz is, a Rákfogó pl… (Szakcsi Lakatos, Babos, Ráduly és a Kőszegi)
    .
    Holdviola … sajnos fél lábbal már benne vagyunk az ilyen Black Mirror storykban, Madách falanxának jeges lehelete lebeg sunyin elő a jövő setétjéből.. (…huh ez ..képzavaros lett…)
    Lassan ez már nem is disztópia, hanem … fisztópia.. ha-ha-ha

    #11802

    Datolya
    Felhasználó

    Hogy mennyire szakmaiatlan az X-faktor és társai féle műsorok, nem csak a zsűri, de az egész szerkesztő/készítő apparátus, azt jól példázza Alapi esete 🙂 Xfaxtor

    #11801

    Holdviola
    Adminisztrátor

    Az X faktorról eszembe jutott még a black mirror sorozat, egy eltorzult társadalomról szól. Érdemes megnézni, ha még nem láttátok, jó mozi.

    #11800

    Chapsy
    Felhasználó

    Maxi, nagyon igazad van. Nekem mindig az jut eszembe, hogy emberileg és szakmailag is mekkora a szakadék mondjuk Mága Zoltán és Illényi Katica között, és melyikük nevét ismeri több ember az országban.
    Na meg a hozzáadott érték, az nagyon fontos. Mert ugye miért hallgatnám a csávót, aki nagyon szépen énekel Máté Pétert, ha három gombnyomás berakni Máté Pétert. Ezért tetszik nagyon a Koncz-feldolgozásod. Mert az más, mint az eredeti. 🙂
    (Amúgy szerintem zenei stílustól függően nyugdíjasokat is, de főleg a “kulturált vagyok, én koncertre meg színházba járok” hivalkodni vágyó réteget lehet megvenni a minőségtelenséggel. A tizen-huszonévesek szerintem nagyon is képesek megtalálni, mi tetszik nekik, kár, hogy olykor ez a tuctucban kimerül. De vannak kisebb, jó fesztiválok, ahova értelmes emberek járnak, nem a Szigetből meg a Voltból kell kiindulni. Az én környezetemben olyanokkal találkoztam az elmúlt 10 évben, akikre nem volt igaz a Dye által leírt dolog.)

    Holdviola, igaz, de tegyük hozzá, hogy Vastag Csaba már előtte is énekes volt. Pl. a rövid ideig futó Popdaráló című műsorban, ahol akármilyen hamisan táncdaltól modernig MAGYAR számok szövegét kellett tudni a játékosoknak, és énekesek énekelték a bevezetőt. Pl. az operettszínházas Füredi Nikolett is énekelt benne (szintin meg pl. Gátos Iván, Zorán és Váczi Eszter koncerteken szokott játszani). Na, azért még megérte bekapcsolni a tévét.
    Csobot Adél is onnan van meg nekem csak, hogy amikor érettségiztem, Szolnokon tartott egy húszperces kis műsort, de amint elkezdte, a téren levők fele lelépett. Most meg mentor. Ráadásul ugye fizet a tv énektanárt, tánctanárt, ergó a mentoráláshoz nem énekelni kell tudni, elég a fül, meg ugye átadható tapasztalat kéne, és lássuk be, ezeknél irreális, hogy esetleg náluknál idősebb, talán több éve zenélő embereket instruáljanak, hogyan is kéne csinálni. De legalább most végre van egy női mentor, aki nem fiatalabb nálam (igaz, csak pár hónap híján). 🙂

    Ami számomra még inkább érdekes, hogy azért a mai könnyűzene többsége nem ilyen műsorokban kezdte. Van kivétel, de amilyen divatos bandák egyetemista koromban bulikra jártak (Blahalouisiana, Ivan and the Parazol, Szabó Benedek és a Galaxisok stb.), lemezeik vannak és fesztiváloznak, nem ilyen műsorokban próbáltak felkapaszkodni, vagy ha mégis, hamar kiestek (pl. Petruska), és más úton lettek ismertek. Még egyetemi csoporttársam is körbeturnézta A Dalt meg az országot a Fatal Errorral és eszükbe sem jutott soha jelentkezni X-Faktorba.

    #11799

    Maxi
    Felhasználó

    Dye: “a mai gyerekek ezt a show-t igénylik” – Ha csak ők lennének… de nem. A leggyorsabb kezű zongorista (aki azzal érdemelte ki ezt a magas marketingértékkel bíró címet, hogy 1 azaz EGY billentyűt püfölt 60 másodpercig és megszámolták, hány leütés volt) koncertjére egymás után három este töltik meg az Arénát. Oké, ebben van vatta is bőséggel, de sajnos nem csak belőlük áll a közönség. Döbbenetesen sokan rajonganak a koncertjeiért, pedig valójában nem más, mint füst és tükör… De látványos, és elképesztő pénzeket tolnak bele a produkcióba. Ugyanígy általános népszerűségnek örvend az a hegedűs is, aki annyira zseniális, hogy hiába esik ki a kezéből a vonó, tovább szól a hangszere. És még folytathatnám a kamusztárok felsorolását, de felesleges is. A lényeg úgyis az, hogy ezeket a roppant látványos, ám zeneileg nehezen értékelhető produkciókat zabálja az egységsugarú néző. És elhiszi, hogy ez a kultúra netovábbja.

    #11798

    Dye
    Moderátor

    Holdviola … látom, bejön neked ez a kalapos Bácsika ! 🙂
    Viszont … egy tanulmány, ahogy a Hallaluja-dömpingbe belesavanyodott zsűri hogyan ébred föl lassan, érdemes nézni a szemeket, mozdulatokat. Igen, voltak jó pillanatok…
    .
    Chapsy … nnaja … a válogatók is már nagyon eldurvultak. Leplezetlen a show-ba szinte begyömöszölt pucérkodás, baromarcok … és sajnos ezek már nem spontán megdöbbenések, hiszen a szerkesztők mesterségesen teszik be.
    Aki volt anno Paul McCartney budapesti koncertjén, ahol a közönség szintén együtt énekelt Paullal, nem volt becsapva semmilyen szinten. Valódi hangszerek szóltak, valódi éneklés volt.
    Persze … az Öreg még a mi hippi-nemzedékünk laza szabadságában szocializálódott.
    .
    OFF!
    Végleges lett a Wikipédia szócikkünk, léciléci, kattintsatok még utoljára párat, vagy írjátok be a gúgliba, hogy “muszty wiki”, és onnan kattintsatok. Ez csak a wikis segítő-srácnak kell, hogy lássa, feltettük a linket ide-oda. A franc gondolta volna, hogy ennyire bonyolult egy wikis szócikk.Ca fél év volt, amíg lassanként összeállt.
    Láttuk, hogy az előző kérésünkkor jól megugrott a nézettség, nnaja … a sok kukkoló Fórumos … KÖSZI!

    #11797

    Holdviola
    Adminisztrátor

    Az X faltorból Vastag Csabára, meg Tamásra emlékszem. Akkor még egész színvonalas volt, Geszti Péterrel, meg a többiekkel. Ja, meg NicholasraWolf Kati is bolt még, meg Janicsák Veca

    #11796

    Chapsy
    Felhasználó

    Szerintem azt már a csatorna is őszintén elismeri, hogy az X-Faktor showműsor, nem tehetségkutató. Mint ahogy a Nyerő Páros, ahol lecsúszott “hírességek” teregetik ki magukat pénzért, vagy a Való Világ, ahol olyan embereket mutogatnak, akiknek valószínűleg szakszerű segítségre lenne szükségük. Nem kell nívót keresni kereskedelmi tévében sajnos. Az X-Faktor 10 éve megy, hány nyertesre, második helyezettre emlékszünk? Falunapokon esetleg megjelennek. Az előválogatón meg olyanokat kidobnak, akik annó a Megasztárban, ahol még értékelhető volt a zsűri, de a cappella kellett válogatózni, simán átment volna. Én a válogatókat szoktam nézni, mert az egy kabaré, minden tehetségkutatóval ezt csinálom.
    Mondjuk én koncertre sem járok, mert minek hallgassam a körülöttem levő 100 részeg húszévestől a dalszöveget, amikor otthon meghallgatom ingyen, tisztán.

15 bejegyzés megtekintése - 1,741-1,755 / 11,665

Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.